Aziz Yıldırım, kazandığı tazminatı Fenerbahçe’ye aktaracak

Zeynep Çakır

Fenerbahçe eski Başkanı Aziz Yıldırım’ın, “Futbolda Şike Davası” kumpasında cezaevinde tutuklu kaldığı 364 gün için Hazine’ye açtığı 777 milyon 741 bin TL’lik tazminat davasından karar çıktı.

Davaya bakan Anadolu 14. Ağır Ceza Mahkemesi, Aziz Yıldırım’ın maddi zararının tespit edilmesi için dosyayı bilirkişiye gönderdi.

Bilirkişi raporunda, Aziz Yıldırım’ın uğradığı maddi zararın 8 bin 89 TL 49 kuruş olduğu belirtildi. Mahkeme, eski başkana maddi olarak 8 bin 89 TL 49 kuruş, manevi olarak da 100 bin TL’nin 3 Temmuz 2011 tarihinden itibaren işletilecek faizle birlikte ödenmesine hükmetti. Bu kararın ardından dosya İstinaf Mahkemesi’ne taşındı.

AİHM’E KADAR YOLU VAR

Odatv’ye konuşan Aziz Yıldırım’ın Avukatı Şekip Mosturoğlu, süreci Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne kadar taşıyacaklarını belirterek, “Bu rakam bugünkü Türkiye’deki yargı uygulamasının ihtarları. Yüksek rakamlar olmuyor ancak biz sürecin başında söylemiştik; bu süreç Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne kadar uzayacak. Bu süreçte kazanacağımız tüm tazminatları Fenerbahçe Eğitim Kurumları’na bağışlayacağız. Taraftarımıza verdiğimiz bir söz var, bu süreci ilerleteceğiz. Aziz başkanı da bu sürecin uzun olduğu konusunda bilgilendirmiştik, başkanımız da bekliyor.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir