Bu Altcoin Borsalardan Hızla Çekiliyor! Sebebi Nedir?

Merkezi kripto borsalarında saklanan altcoin Ethereum miktarı yarım yılın en düşük seviyesine geriledi. Peki, ETH fonları neden özel adreslere gidiyor? İşte on-chain veriler…

Lider altcoin, borsalardan ayrılıyor

8 Mayıs’ta on-chain analiz sağlayıcısı Nansen, borsalar tarafından tutulan Ethereum’un 6 ayın en düşük seviyesine ulaştığını bildirdi. Yani kabaca 49 milyar dolar değerindeki sadece 26,5 milyon ETH merkezi borsalarda bulunmakta. Yılın başından bu yana borsalardaki ETH miktarı yaklaşık yüzde 10 oranında azaldı. Ayrıca, 2022’nin sonlarında FTX’in çöküşünün ardından borsalardan büyük bir Ethereum göçü yaşandı. Nansen ayrıca Coinbase’in yüzde 31 veya 7,91 milyon ETH ile Ethereum açısından en büyük paya sahip olduğunu bildirmekte. Binance ise yüzde 19 veya 4,78 milyon ETH ile ikinci sırada. Son olarak Bitfinex, borsalardaki ETH bakiyesinin yüzde 8,3’ü ile üçüncü sırada yer alıyor. 

Peki, ETH’ler neden borsalardan çekiliyor? Uzmanlara göre Ethereum ekosisteminde bu kadar çok getiri fırsatı varken, coini bir borsada bırakmak pek mantıklı değil. Dahası, borsalardan çıkan ETH’ler çoğunlukla self-custody, yani yatırımcıların kendi kendine coini saklaması amacıyla kişisel adreslere gidiyor. Borsalardan çıkan ETH’lerin bir diğer çoğunluğu ise staking’e aktarılmakta.

Ethereum’da staking ne durumda?

8 Mayıs’ta analiz sağlayıcısı Glassnode, Beacon Chain’den çekilen 1,55 milyon ETH’nin nereye gittiğini bildirdi. Şangay yükseltmesinden sonra borsa giriş hacminde kayda değer bir artış olmadığını bildirdi. Bu nedenle, tahmin edildiği gibi, para çekme işlemlerinin etkinleştirilmesinin ardından satış baskısında bir artış olmadı.   Para çekme taleplerindeki ilk dalgalanmanın ardından, stake çıkışlarının artık azaldığını ve günde 300 ila 700 arasında dengelendiğini kaydetti. Kraken, yaklaşık yüzde 32 ile ETH para çekme işlemlerinin en büyük kısmını temsil etti. Bunun nedeni, Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere Kraken staking hizmetlerinin kapatılmasıyla sonuçlanan SEC yaptırım eylemiydi.

Glassnode, henüz para çekme işlemlerini etkinleştirmemiş olan Lido’nun Shapella yükseltmesinden yararlanan en büyük platform olduğunu belirtti. Lido şu anda yüzde 33,5’lik bir pazar payına sahipken, onu yüzde 11,5’lik bir stake sağlayıcı payına sahip olan Coinbase takip ediyor. Platform sonuç olarak aşağıdaki ifadeleri kullanıyor:

Genel olarak, analiz sonuçları, hem gelen hem de çıkan doğrulayıcılar için Proof-of-Stake mekaniğinin amaçlandığı gibi hareket ettiğini ve Ethereum’un konsensüs mekanizmasının süreç boyunca sabit kaldığını göstermekte.

ETH fiyat görünümü: Sırada neler var?

Shapella’nın ardından gelen düşük satış baskısına rağmen, ETH fiyatları ağabeylerinin gölgesinde geriledi. ETH fiyatları gün içinde yüzde 1,2 oranında gerileyerek yazının yazıldığı sırada 1.842 dolara düştü. Varlık hafta sonu kısa bir süre için 2.000 dolara ulaştı ancak direnç çok güçlü olduğunu kanıtladı. ETH, 2023’teki en yüksek seviyesinden bu yana yüzde 13,4 geriledi ve tüm zamanların en yüksek seviyesinden yüzde 62,2 düştü. Destek şu anda kısa vadeli zaman diliminde 1.800 doların hemen üzerinde yer alıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir