Hadisin doğruluğunu kanıtlamak için fare zehri içen Şeyh Raşid’in öldüğü iddia edildi! Gerçek çok geçmeden anlaşıldı

İngiltere’de 7 tane hurma yedikten sonra fare zehri içen Şeyh Raşid isimli şahsın yaşamını yitirdiği iddiası sosyal medyada geniş yankı uyandırdı.

İddia birçok haber sitesinde de yer aldı. Ancak paylaşımda konuyla ilgili paylaşılan görsel dışında başka bilgi verilmedi.

GERÇEĞİ YANSITMIYOR

Asrar Raşid (Shaykh Asrar Rashid) resmi Twitter hesabından yapılan paylaşımlarda, hakkında Türkiye’den haber girişimlerinde paylaşılan iddianın gerçeği yansıtmadığı duyuruldu. Asrar Raşid’in yaşadığı şu ifadelerle aktarıldı: “Ustad Asrar Raşid hayattadır. Bu haber kanalı yalan haber yayıyor. Asrar Raşid hoca iyidir ve fare zehri içtikten sonra bir şey olmamıştır”

“Bu medya kuruluşu haberi yanlış anlamış. Yaşıyorum ve iyiyim Elhamdülillah. Bu haber ajansıyla kim iletişime geçebilirse, lütfen gerçekleri kontrol ettirsin. (medyanın gerçekleri ilk kez yanlış anlaması değil)”

GÖRÜNTÜLER 2020 YILINA AİT

Bahsi geçen hadise 19 Şubat 2020 tarihinde Manchester Üniversitesi’nde düzenlenen İslamiyet ve Hristiyanlık konulu bir münazara esnasında gerçekleşmiş.

Doğruluk Kontrolü
“Hadisin doğruluğunu kanıtlamak için fare zehri içen Şeyh Raşid’in öldüğü iddia edildi! Gerçek çok geçmeden anlaşıldı”
YANLIŞDOĞRU
BULGULAR

“”7 hurma yiyen birine zehir ve sihir işlemez” hadisini kaynak gösterip fare zehiri içen Şeyh Raşid’in öldüğü iddiası gerçeği yansıtmıyor. Şeyh Raşid hakkında çıkan iddiaları yaptığı paylaşımla yalanladı. İddiaya konu olan olay ise 2020’de gerçekleşti.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir