HDP’li Serhat Eren, AYM’nin kararını değerlendirdi: ‘Seçime bir gün kala da karar verilebilir’

AYM, önceki gün, HDP’nin kapatılması istemli davada parti yetkililerinin sözlü savunmasını 14 Mart’tan 11 Nisan’a erteledi. Hazine yardımı hesaplarına geçici bloke koyulması kararı da kaldırıldı. HDP Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonundan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Serhat Eren, “Bloke kararı açısından AYM, daha önce verdiği yanlış kararından döndü, düzeltti. Gerekçeyi ‘Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın bloke koyulması talebinin hukuken mümkün görülmemesi’ şeklinde ifade etti. Kararın düzeltilmesi olumlu” dedi.

(Serhat Eren)

‘BELİRSİZLİK KALDIRILMADI’

Sözlü savunmanın 11 Nisan’a bırakılmasına da değinen Eren, “14 Mart ile 11 Nisan arasında herhangi bir fark yok. AYM, sözlü savunmayı 14 Mayıs’tan önceki bir tarihe bırakmakla hükümete bizle ve seçimle ilgili müdahale etme, seçimi biçimlendirme olanağını tanımış oldu. Verilen kararla partimizin seçime girmesinin yolu açılmış gibi bir algı varsa, bu yanlış bir algı. 11 Nisan’da sözlü savunma alınırsa, 3 gün, 1 hafta, 10 gün sonra, yani 14 Mayıs’tan önceki herhangi bir günde karar verebilecek. Bu nedenle AYM’nin sadece 1 ay süre vermesini doğru, hukuka uygun bulmadık. Partimizle ilgili belirsiz süreci ortadan kaldıracak bir karar olmadı. AYM bu belirsiz süreci nihayete erdirmeli” diye konuştu.

‘AKP İNSAFINA BIRAKMAYIZ’

6’lı masanın cumhurbaşkanı adayı olan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik görüşme çağrısının ardından gelen iki kararla HDP’nin seçime kendi başına girmesi için yönlendirme yapıldığı iddialarına değinen Eren, “HDP, AKP’yi de yargıyı da iyi analiz eden, tanıyan bir parti. Milyonda bir ihtimal, risk dahi olsa, HDP bu riski değerlendirir. AYM ya da AKP’nin insafına, merhametine bırakmayız. 14 Mayıs’a bir gün kala dahi partimizle ilgili karar verilebileceğini biliyoruz. 0 riskle değerlendirme yapacağız ve 0 riskle seçime gireceğiz” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir