Karadeniz örgütleri hırçınlaştı… AKP’de başkaldırı… Samsun’dan Trabzon’a…

AKP Trabzon milletvekili adayları, 9 Nisan Pazar günü YSK’ya teslim edilen listede yer aldı. 65 milletvekilinin 3 dönem kuralına takıldığı için adaylık başvurusunda bulunamadığı ifade edilirken listelerde önemli değişikliklerde bulunuldu.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun memleketi olan Trabzon’da ilginç bir gelişme yaşandı.

Mevcut AKP Trabzon milletvekillerinden hiç birisi tekrar aday gösterilmedi.

O isimler şunlardı:

Muhammet Balta
Adnan Günnar
Bahar Ayvazoğlu
Salih Cora

AKP’de aday olan ve yeniden listeye giremeyen isimlerle ilgili bir yazı kaleme alan Fatih Haber yazarı Tahir Bulut, “Dolaştı kapı kapı, Yanlış yaptı hesabı, Çok fazla zorlayınca, Çıktı Balta’nın sapı, Sorma Adnan Günnar’ı, Sanki Molla Fenari, Çok gezdin havalarda, biraz yere in bari Ayvazoğun Bahar’ı, Aslında iyi “Karı” Kocayı müdür etti, O oldu ona kârı, Şu bizim Salih Cora, kapıldı anafora, şimdi dönsün Tonya’ya, yolları sora sora…”

Not: AKP’nin en etkili bölgelerinden Trabzon’da aday adaylığı yarışının kızıştığını Odatv, 16 Mart 2023 tarihinde yazmıştı.

İLGİLİ HABER: Trabzon’un Ayşe’si, Bahar’ı görecek mi… AKP’de liste yarışı

AKPi Trabzon milletvekili aday listesi yayımlandı.

Liste şöyle:

Trabzon 1. sıra – Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu

Trabzon 2. sıra – Mustafa Şen

Trabzon 3. sıra – Yılmaz Büyükaydın

Trabzon 4. sıra – Vehbi Koç

Trabzon 5. sıra – Meryem Sürmen

Trabzon 6. sıra – Zafer Ofluoğlu

ORDU’DA LİSTELERE İTİRAZ BAŞKANDAN

AKP’de Ordu milletvekili aday listesi şöyle oluştu:

Ordu 1. sıra – Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer

Ordu 2. sıra – İbrahim Ufuk Kaynak

Ordu 3. sıra – Mustafa Hamarat

Ordu 4. sıra – İsa Yüksel

Ordu 5. sıra – İsa Gül

AKP’nin aday listesi Karadeniz’de tartışmalara yol açtı.

İL BAŞKANI GÖREVDEN ALINDI

Ordu İl Başkanı Halit Tomakin milletvekili aday listesine itiraz etti. Tomakin, “Yüzyılın seçimine yaklaşık bir ay kaldı. Aday listelerimiz Genel Merkez tarafından ilan edildi ancak İl Başkanı olarak bulunduğum şehirde sorumluluğu üzerinde taşıyan birisi olarak Sayın Cumhurbaşkanımıza ancak buradan seslenme şansım var çünkü sesimiz ulaştırılmıyor.” dedi.

Bu sözlerin ardından Halit Tomakin jet hızla görevden aldı.

SAMSUN AYAĞA KALKTI, İSTİFALAR GELDİ

Odatv Samsun Muhabiri Tolga Birgücü’nün aktardığına göre 14 Mayıs seçimlerine adım adım yaklaşılırken, Cumhur İttifakı’nda aday listeleri istifalar getirdi. Samsun’da Yeniden Refah Partisi’nden 1 il başkanı 24 partili ve AKP’den 1 milletvekili adayı istifa ettiğini açıkladı.

Türkiye 14 Mayıs Genel Seçimlerine hazırlanırken, partiler milletvekili adaylarını açıkladı. Sahaya inen adaylar, seçim çalışmalarını sürdürüyor. 9 Nisan günü YSK’ya teslim edilen listelerin duyurulmasıyla beraber, kırgınlıklar da peş peşe geldi. Ülke genelinde yaşandığı gibi Samsun’da da Cumhur İttifakı’nda istifalar gündeme geldi.

YENİDEN REFAH’TA BAŞKAN DAHİL 25 İSTİFA

Aday listelerinin duyurulmasının ardından Samsun’da ilk istifa sesleri Yeniden Refah Partisi’nden geldi. Partisinin Cumhur İttifakı’na katılmasıyla istifa eden Başkan Salih Şahin, yönetiminden gelen tavsiyeler üzerine geri adım attı.
Milletvekili aday belirleme sürecinde yaşanan anlaşmazlıklar sonrası ise yeniden alevlenen kırgınlık, Başkan Şahin ve beraberindeki 25 parti yöneticisinin istifası ile sonlandı.

AKP’Lİ 5 İLÇENİN ORTAK ADAYINDAN İSTİFA

Bunun ardından bir istifa da AKP’den geldi. Aday listesinin duyurulmasıyla AKP 8. Sıra Milletvekili Adayı Kadir Kayan istifa ettiğini duyurdu. Kadir Kayan, “Samsun’da AK Parti teşkilatlarının içinden çıkmamız nedeniyle büyük bir destek gördük. Ancak açıklanan milletvekilliği listelerinde bölgemizin hassasiyetlerinin ve beklentisinin dikkate alınmaması nedeniyle AK Parti 8. Sıra adaylığımdan feragat ediyorum.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir