Davutoğlu İsrail’e giden gemilere işaret etti: Limanlara yürümeye var mısınız?

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, partisinin Saadet Partisi ile ortak TBMM grup toplantısında konuştu.

Davutoğlu, İsrail’in Filistin’e yönelik saldırılarına değindi. Dubai’de gerçekleştirilen iklim zirvesinde çekildiğini belirttiği, İsrail Cumhurbaşkanı İsaac Herzog ile Müslüman ülkelerin liderleri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bulunduğu bir fotoğrafı gösteren Davutoğlu, bu fotoğrafın unutulmayacağını ve zihinlerde kalacağını söyledi.

ERDOĞAN’A FOTOĞRAF TEPKİSİ

“Gazze’de soykırım devam ederken, Dubai’de İsrail Cumhurbaşkanı ile aynı fotoğraf karesine girmek Müslüman ülke liderlerine yakışır mı? Gazze’de mazlum kardeşlerimiz katledilirken, İsrail Cumhurbaşkanı ile aynı fotoğrafta olmaktan vicdanınız sızlamadı mı? Sayın Cumhurbaşkanı istese, ‘İnsanın olmadığı yerde bu zirve olmaz’ diyebilirdi. Cumhurbaşkanı istese bu zirveye katılmayabilirdi” dedi.

“TATLI SU SOLCULARI…”

Türkiye’nin, İsrail’e yönelik hiçbir müeyyide uygulamadığını anlatan Davutoğlu “Tatlı su solcularına, muhalefetten gelen bazı seslere de bakıyorsunuz, Hamas’ı da Filistinlileri de İsrail ile eşit tutan şeyler… Bu meseleyi hangi açıdan alırsanız alın, uluslararası hukuk, ahlaki, vicdani, tarihi açıdan da yüzde yüz Filistinliler haklıdır, yüzde yüz İsrailliler haksızdır. Haklının yanında olmayıp, haklıyla haksızı eşitleyen ister iktidar, ister muhalefet olsun hepsinin karşısında sesimizi gür bir şekilde çıkarmaya devam edeceğiz” ifadesini kullandı.

“DEMİR ÇELİKİN 3’TE 2’Sİ TÜRKİYE’DEN”

İsrail’e gemilerle Türk limanlarından ticaret yapıldığını dile getiren Davutoğlu, salondakilere, “Gerekirse bu limanlara yürüyüp oraya giden malların önünde engel olmaya var mısınız? Ankara’dan Mersin’e, İzmir’e, bütün limanlara yürümeye var mısınız?” sorusunu yöneltti.

Türkiye’den İsrail’e ihraç edilen ürünlerin taşınma görüntülerini paylaşan Davutoğlu, İsrail’in demir çelik ihtiyacının 3’te 2’sinin Türkiye’den karşılandığını söyledi. Davutoğlu “7 Ekim’den şu ana kadar Türk gemisin sayısı, 350’yi geçti. İsrail televizyonları, her gün Türkiye’den İsrail’e giden gıda ürünlerini gösteriyor. Bu görüntüler, bir gün Gazzeli çocuklar tarafından hatırlanacaktır” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir