İsrail’in en uzun tünel iddiası da yalan çıktı

Filistin-İsrail savaşı sahada sürerken sosyal medyada da devam ediyor. İsrail propaganda hesapları her gün yeni bir yalanı ortaya atıyor. İsrail destekçisi hesaplardan son olarak öne sürülen “Gazze’den İsrail’e uzanan yeni ve en uzun Hamas tünelleri keşfedildi” iddiasının da yalan olduğu tespit edildi.

İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi tarafından yapılan açıklamada, iddiaya konu olarak ‘en uzun tünel’ nitelendirmesiyle paylaşılan birinci görüntünün 2014 yılında İsrail medyasında, “İsrail Ordusu: Gazze Şeridi sınırı yakınında bulunan tünellerin Hamas’a ait olmadığını açıkladı” şeklinde servis edildiğini, İkinci fotoğrafın ise yine 2014 yılında İsrail ordusu tarafından, “Gazze’deki tüneller” iddiasıyla servis edildiği, ancak herhangi bir kanıt sağlanamadığı duyurdu.

DMM’den yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

İsrail propaganda hesapları tarafından paylaşılan bazı fotoğraflarla ilgili, “Gazze’den İsrail’e uzanan yeni ve en uzun Hamas tünelleri keşfedildi” iddiası doğru değildir.

İddiaya konu birinci fotoğrafın 2014 yılında İsrail medyasında, “İsrail Ordusu: Gazze Şeridi sınırı yakınında bulunan tünellerin Hamas’a ait olmadığını açıkladı” şeklinde servis edildiği tespit edilmiştir. 

İkinci fotoğrafın ise yine 2014 yılında İsrail ordusu tarafından, “Gazze’deki tüneller” iddiasıyla servis edildiği, ancak herhangi bir kanıt sağlanamadığı belirlenmiştir.

Mısır-Gazze arasındaki Refah Sınır Kapısı 2007 yılında ticari geçişlere kapatılmış, İsrail ablukası ve sınır kapısının kapatılması nedeniyle Filistinliler temel ihtiyaçlarını giderebilmek için tünellere yönelmiştir. İsrail, bu tünellerin çoğunu deniz suyu pompalayarak yıkmıştır. Bu tünellerin fotoğrafları birçok kez İsrail tarafından, “terör tünelleri” iddiasıyla servis edilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir