Polonya’da muhalefetten cumhurbaşkanına ‘Göreve hazırız’ mesajı

Eski Başbakan Tusk, X sosyal medya hesabından yaptığı canlı yayında seçim sonuçlarını değerlendirdi.

Seçim süresince görev alanlara teşekkür eden Tusk, demokrasinin kazandığını ifade etti.

Tusk, dünyanın dört bir yanından tebrik telefonları ve e-postalar aldığını belirterek, “Cumhurbaşkanımıza hararetli bir çağrıda bulunuyorum. İnsanlar bu seçimi takip edecek ilk kararları bekliyor. Cumhurbaşkanımızdan güçlü ve hızlı kararlar almasını rica ediyorum. Seçimi kazanan demokratik partiler sürekli temas halinde ve her an ülkeyi yönetme sorumluluğunu üstlenmeye hazır Sayın Cumhurbaşkanı, halk bekliyor.” diye konuştu.

OY SAYIMI TAMAMLANDI

Polonya Ulusal Seçim Komisyonu oy sayımını, bugün saat 09.45’te tamamladı. Buna göre, Hukuk ve Adalet Partisi (PiS) seçimleri yüzde 35,38 oy oranıyla birinci olarak tamamladı.

Seçimde PİS’i, yüzde 30,70 ile Tusk’un liderliğindeki ana muhalefet bloku Sivil Koalisyon, yüzde 14,4 ile Üçüncü Yol ittifakı izledi. Yeni Sol Parti yüzde 8,61, aşırı sağcı Konfederasyon Partisi yüzde 7,16 oy alabildi.

Ülkede seçim barajı partiler için yüzde 5, ittifaklar için yüzde 8 olarak belirleniyor.

Sayımda, yüzde 35,38 oy alan ve birinci olan PİS, diğer partilerin sonuçlarına göre Meclis çoğunluğunu kaybediyor. Bu durumda 3 muhalefet partisinin koalisyon kurarak Mecliste çoğunluğu alması öngörülüyor.

Öte yandan 4 sorudan oluşan referanduma katılım oranı yüzde 40,91 olarak açıklandı. Buna göre yüzde 50’yi aşamadığı için referandum geçersiz sayılacak.

Muhalefet, seçmenlerine “referandum oylamasına katılmamaları ve yalnızca genel seçimler için oy kullanmaları” çağrısında bulunmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir